הבחירה בצבע לקירות חדר הילדים אינה פשוטה כפי שנדמה. עושר הצבעים הקיימים והעובדה כי אנו בוחרים בצבע עבור מישהו אחר, שלעיתים אינו יכול לבטא את עצמו, הופכת את המלאכה למורכבת. כך תבחרו את הצבע הנכון ותעברו את בפרויקט בשלום. חדר ילדים 1מרבית הבתים בישראל צבועים בצבע הלבן הקלאסי. נכון, יותר ויותר ישראלים עושים שימוש בשלל הגוונים, הטקסטורות והגימורים המפתחות חברות הצבע בישראל, אך עדיין, הצבע הלבן הוא הצבע הבולט במרבית הבתים בישראל. בניגוד גמור לכך, חדרי הילדים לרוב מקבלים התייחסות אחרת. כאן תמצאו לא פעם קיר אחד או יותר צבועים בצבעים שונים, כיד הדמיון הטובה. "עולם הילדים נתפס תמיד כמלא דמיון וצבעוני במיוחד", אומרת לדברי ניבה יחיאב, אדריכלית ומנהלת העיצוב של טמבור. "זה המקום בו 'נפרצים המחסומים' בכל הקשור לשימוש בגוונים עזים וצבעוניים יותר, וגם אין גוון מסוים שהוא 'טוב' או 'רע' לחדרי ילדים".


קודם כל מתכננים

למרות החופש היחסי בעיצוב חדר הילדים, ואולי בגלל חופש זה, חשוב להקדים תכנון לפעולה, כך שהתוצאה שנקבל תהיה משביעת רצון הן עבור הילד והן עבורנו, ההורים. "לפני שניגשים לעיצוב החדר, מומלץ להתחיל ברעיון, מה הסיפור שנרצה לספר", אומרת יחיאב. "כדאי ורצוי לשתף את הילד בבחירת הגוונים, במידה והוא גדול מספיק כמובן". יואלה פטרון, מנהלת תחום העיצוב ונראות ברשת הום סנטר, אומרת כי כיום, רוב ההורים יודעים שהם לא יכולים לעצב לילדיהם את החדר לבד. "הילד רוצה להיות מעורב בבחירת הרהוט, הצבע וכל האביזרים הנלווים. הילדים היום מגיל צעיר מאד מעורבים ומבינים בכל הקשור לטרנדים, טכנולוגיות של מערכות שמע וכו', ולכן סביבת החדר והאווירה משתנים בהתאם".
אחד הגורמים שיש לקחת בחשבון הוא השינויים העשויים לקרות בטעם האישי. הדבר נכון במיוחד בקרב הילדים, שיחד עם גדילתם משתנה הטעם העיצובי שלהם. מאחר וכך, חשוב לבחור בחירות תוך הסתכלות לפרק זמן ממוצע של שנתיים קדימה, אומר האדריכל יורי כהן ממשרד אדריכלים אושיה, ולא יותר.


חשוב להתייעץ עם הילד

חדר ילדים הנה מונטנהעיצוב חדר הילדים מתחיל כאמור בצבע הקירות. בדרך כלל, היות וחדר הילדים מאוכלס בשעות רבות לאורך היממה, אומר כהן, יש להתחשב בכך על ידי יצירת סביבה נאותה, נעימה ותומכת. "בחירות נכונות לגבי הגוונים תשפר באופן ניכר את חזות חדרי הילדים ואף תייצר זהות קוהרנטית וייחודית".
"חדר הילדים משמש למספר צרכים: שינה, אירוח, יצירה ולימודים", אומרת איריס יוגב, אדריכלית נירלט, "ולכן החדר צריך לתפקד היטב בכל אחד מהם. בנוסף הצבע חייב להשתלב עם הריהוט הנדרש מיטה, שולחן, ספריה, ארון וכוננית. ביחד הם צריך להגיע לאיזון המתאים, בין מכלול הצבעים והטקסטורות של כולם".
זיו גוטר מקלימרו, עיצוב חדרי ילדים, אומר כי ההתלבטות בבחירת צבע לחדר הילדים משפיעה על הסגנון והפריטים אשר יוצרים את האווירה וההרמוניה בחדר. "אנו ממליצים על בחירת שניים או שלושה גוונים אשר ישלטו בחדר וישתלבו עיצובית בריהוט ובמבחר הטקסטיל והאביזרים הנלווים, כגון מצעים, וילונות, אהילים, כריות וכו'. ניתן אף לבחור בצבעים מנוגדים אך תוך הקפדה על נעימות לעין".

חדר ילדים 2הציירת והיועצת האומנותית ערגה גרנות-אשר חושבת כי יש להקשיב לילד ולא משנה בן כמה הוא. "אם יש לו דעה, הוא בגיל הנכון לחוות אותה. שנית, אני ממליצה לא להתמקד בצבע אחד או שניים, אלא לפחות בשלושה צבעים לחדר. לתת לילד או לילדה לבחור מספר צבעים, שמדברים אליהם, מתוך מניפת צבעים, לקירות החדר שלהם. קודם כל כי קשה לבחור צבע אחד ויחיד ממבחר כל כך גדול של גוונים ועושר צבעוני שכזה. ושנית, כאשר חדר צבוע בצבע אחד, יש צורך 'למלא' בעניין את הקירות והדבר יוצר בסופו של דבר עומס. כאשר רק שני קירות צבועים באותו הצבע, וכל קיר אחר בצבע שונה, כך שישנם שלושה צבעים בחדר, כבר יצרנו עניין ואין צורך להעמיס פריטים מיותרים. הצבע עושה את העבודה. ואתם תתפלאו איזה טעם צבעוני מצויין ומעניין יש לילד שלכם".
העובדה כי כיום נמכרים בשוק שלל צבעים מסוגים שונים, כולל צבע רחיץ, צבע מגנטי ועוד, דורשת מההורים לבצע קצת מחקר שוק. "כדאי להיכנס לאחת מחנויות הקונספט של יצרני הצבעים המובילים ולבחון סוגי הצבעים השונים", אומר כהן. "טיפ קטן ברמה הפרקטית, יש לזכור כי ילדים משתמשים בקירות – אין הם 'לראותם בלבד'. ולכן, רצוי להתעניין בעמידותו של הצבע, לדוגמא, בפני קילוף של מדבקות ונייר דבק".
לבחור בצבע בהיר יותר

רגע לפני שאנו ניגשים לפרויקט צביעת החדר, בתי ששון-ישר, מנכ"ל חברת שגם, מדגישה כמה נקודות שחשוב להתייחס אליהן. "צבע הקיר הוא האלמנט המרכזי בחדר ילדים. הוא יוצר ומשפיע על מצב הרוח ומעניק תחושה עדכנית. גם אם הילד רוצה צבעים משוגעים, כדאי להדגיש בפניו שעל הקיר הצבע מקבל הרבה יותר חיים ועוצמה מאשר הגוון שמופיע בפחית הצבע.


חדר ילדים 2"מומלץ לבחור צבע בגוון בהיר יותר ב-2-3 דרגות לעומת הבחירה הראשונית. אם עדיין קיימת התלבטות, תמיד אפשר לקנות מס' פחיות קטנות, לנסות במקום נסתר על הקיר ואז לקבל החלטה סופית."חשוב מאוד להתאים את צבע הקיר לצבע הריהוט, כך שתמיד צבע הקיר יהיה בהיר יותר מצבע הרהיט. "בעיצוב החדר יש להשתמש בצבעים במינון נכון ובאופן הרמוני, למשל שימוש בכמות גדולה מדי של ירוק, כחול או סגול בחדר הופך לאגרסיבי ומכביד. רצוי לשלב מספר צבעים התואמים זה לזה."צריך לקחת בחשבון שהפריטים הנלווים בחדר הילדים, כגון: התמונות והמשחקים הם צבעוניים בפני עצמם, לכן קירות הצבועים בצבעוניות חזקה מדי עלולים ליצור עומס ועודף."בחירת הצבעים משפיעה על תחושת המרחב בחדר. ישנם צבעים שמאפשרים 'להגדיל' חדרים קטנים או להפוך חדרים גדולים לאינטימיים יותר. גוונים חמים יותר מקטינים את המרחב וגוונים קרים מגדילים אותו. חדר ילדים, שבדרך כלל דורש חלל גדול יותר, מומלץ להשתמש בצבעים קרים, שנותנים תחושה של גודל".


מתחילים מהתקרה

אחרי שקיבלתם את כל ההחלטות הנכונות, כל הדרוש הוא להתחיל לצבוע. אם אין לכם ניסיון מוקדם בצביעה והחלטתם לצבוע את החדר בכוחות עצמכם, איריס יוגב, אדריכלית נירלט, מספקת כמה עצות מועילות שיהפכו את המלאכה לקלה ומדויקת יותר.
"כאשר מתחילים בצביעת החדר מומלץ להתחיל מלמעלה ולרדת למטה בסדר הבא – תקרה, קירות, דלתות ומשקופים. אם התקרה בחדר נמוכה רצוי להשאיר אותה בגוון לבן או בהיר על מנת להעניק תחושה של גובה.
"דלתות ומשקופים הם יחידה אחת ולכן רצוי שיהיו הומוגניים במרקמם וצבעם. מהצד החיצוני של החדר רצוי לשמור על מראה חדר ילדים שילבאחיד בצבעים של כל הדלתות הקיימות באותו מסדרון המוביל לחדרים השונים. מהצד הפנימי אפשר לצבוע את דלת חדר הילדים בגוונים תואמים לנושא החדר.

"צביעת הדלתות והמשקופים תעשה בצבע שמן על בסיס מים, בגוונים מתאימים לשאר עיצוב החדר. את קירות החדר נצבע בצבעים אקריליים על בסיס מים. ייחודם הוא ברחיצות הגבוהה ובשימוש הקל והנוח.
"אם הילד מעוניין להיות גם חלק מהיצירה עצמה אפשר בקלות לתת לו מספר משימות שיבצע בעצמו ויהווה חלק מצוות הביצוע של הצביעה. לאחר ניילון יסודי של הרצפה והדבקת נייר דבק על הפנלים/מתגים וכל מה שנרצה שלא יתלכלך בצבע, ניתן לתת לילד רולר כך שיוכל לצבוע שכבה ראשונה של צבע על הקירות. את הסיום הקפדני נעשה כבר אנחנו. אפשר לתת לילד לבחור שבלונות מתאימות ובהדרכה קצרה הוא יוכל לבצע בעצמו את השבלונה על קירות החדר".

הדפסה