אינדקס מאמר

אם אתם רוצים לגדל את ילדכם בסביבה בריאה, ידידותית וטבעית, הדבר דורש שינוי הרגלים מעמיק. כדי להקל על השינוי, ריכזנו עבורכם המלצות והצעות כיצד להפוך את החיים שלכם לירוקים יותר. חלק ב': רהיטים, צעצועים ובגדים אורגניים. בכתבה הקודמת עסקנו במזון אורגני, נדבך חשוב בגידול הילדים, אך הוא אינו היחיד. למעשה, כל המוצרים בהם אנו רגילים להשתמש, החל מטיטולים, דרך בגדים וכלה ברהיטים, מכילים בתוכם חומרים בעלי פוטנציאל השפעה שלילי על בריאותם של ילדינו ונזק לסביבה בה אנו חיים.

עדיף רהיט יד שנייה
עיצוב חדר הילדים הוא אחד הדברים הראשונים בהם אנו עוסקים, לא פעם עוד לפני שהתינוק נולד. אך בעוד אנו עוסקים רבות בבחירת צבעים ורהיטים, אנו לא מתייחסים לרכיבים שלהם. קחו, למשל, את הריח. אותו ריח של מוצרים חדשים, כגון הרהיטים. טל קבסה ממרכז Mamay מסבירה כי "הריח הזה מקורו בפליטת גזים מחומרים שונים המעורבים בתהליך הייצור, כגון דבקים, לכות, חומרים נגד שריפה ועוד. חומרים אלו משחררים גזים רעילים באופן איטי לאוויר, בין יתר חומר הנקרא פורמלדהיד, חומר משמר הנמצא כמעט בכל דבר הבא במגע עם תינוקות, כולל רהיטים, צבעים, צעצועים, בדים ואפילו טיטולים ומגבונים. פורמלדהיד הוא כימיקל בעל ריח חזק המשמש להריגת בקטריות, לשימור גופות ולייצור כימיקלים אחרים. פורמלדהיד נרשם כחומר מסוכן ביותר, רעיל עד מאוד המקושר לאסטמה ולמצבי אלרגיה, והוא ידוע גם כגורם לסרטן".

נבהלתם? אל דאגה, יש פתרון. ראשית, חשוב לבחור ריהוט מעץ מלא, שכן ריהוט שמורכב משכבות של חומרים שונים הוא המקור העיקרי לפליטת הגזים הרעילים. שנית, כדאי לבחור בריהוט יד שנייה, או ריהוט ממוחזר, שכן אותם חומרים מסוכנים כבר נפלטו ממנו בעבר. בנוסף, חשוב לדאוג לאוורור החדר באופן קבוע גם בימים קרים.

בכל הנוגע לצביעת החדר, חשוב לבחור בצבעים על בסיס מים. אלו צבעים ידידותיים, ללא חומרים רעילים, שכל חברות הצבעים מציעות כיום ללקוחותיהם. בנוסף, חשוב לצבוע את החדר רחוק ככל האפשר ממועד הכניסה אליו.

baby-cakeאגב, גם צעצועים העשויים מפלסטיק, אשר מאכלסים את חדר הילדים, הינם בעייתיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינת אקולוגית. צעצועים אלה מכילים חומרים מרככים וחומרים דמויי הורמונים דוגמת ביספינול A, שעלה למודעות בעקבות המצאת בבקבוקי התינוקות והוכח כגורם לבעיות קשות בעיקר בתינוקות ופעוטות.
בנוסף, פלסטיק הוא חומר עמיד המתפרק בטבע לאחר מאות רבות של שנים, ובתהליך הפירוק שלו משתחררים לאטמוספירה גזים רעילים. אז מה עושים? מפחיתים את השימוש בפלסטיקים מסוג פוליקרבונט ופוליויניל כלוריזל (PVC), שניהם מכילים BPA. עדיף לבחור מוצרים העשויים פוליאתילן (PETE). בנוסף, העדיפו צעצועים מבד ומעץ מלא.


חוזרים לחיתול רב-פעמי

בתהליך גידול התינוקות אנו משתמשים על בסיס יום יומי באחת ההמצאות המודרניות החשובות ביותר - טיטולים חד-פעמיים. אך גם במוצר חשוב זה יש רכיבים שהשפעתם על התינוק שנויה במחלוקת. ביניהם, חומרים מלבינים על בסיס כלורין. "אחד מתוצרי הלוואי של השימוש בכלור לצורותיו הוא הדיוקסין - קבוצת כימיקלים המסוכנת ביותר לאדם גם בכמויות מזעריות", מסבירה קבסה. "הדוקסין מקושר לסרטן, להפרעות במערכת הרבייה הגברית והנשית, פגיעה ודיכוי מערכת החיסון והשפעות התפתחותיות שונות - מומים מולדים, פגיעות במערכת העצבים, פגיעות ביכולות הקוגניטיביות ופגיעה בהתפתחות המינית".
בנוסף, ניתן למצוא בטיטול חומרי ספיגה מסוג סודיום פוליאקרילט, חומר הסופח נוזלים גם מגופו של התינוק ועלול ליצור גירויים שונים וכרוניים ולתפרחות טיטולים קשות.
גם במקרה זה יש חלופות. בראשם, טיטול ידידותי לסביבה, המתכלה במהירות בטבע ואינו מכיל חומרים כימיים אלו. מוצרים אלו, חשוב לציין, עולים שקלים בודדים יותר מחבילה של טיטולים רגילים.
אפשרות נוספת היא להשתמש בחיתולי בד. חיתולים אלו עשויים כיום מכותנה אורגנית, הם באים בגזרות שונות המתאימות לגוף יחד עם אביזרי הצמדה ידידותיים, ללא חומרים ספיגה והלבנה למיניהם.

golf_kidsכדאי גם לזכור, שרבים ממוצרי הטקסטיל בהם אנו משתמשים לגידול הילד - החל בווילונות וכלה בבגדים - עשויים כותנה. למרות הדימוי הנעים שלה, גידול כותנה צורך כמות עצומה של מים וחומרי הדברה, שעשויים לעורר תגובות אלרגיות אצל תינוקות עדינים. לרכיב זה יש מספר תחליפים, כגון כותנה אורגנית, אותה מגדלים ללא שימוש בכימיקלים, צמר אורגני, המפ, במבוק, תירס ו- Tencel, בד העשוי מתאית של עצים המיוצר בתהליך נקי מכימיקלים.

מנקים עם רעלים
סבון אורגניבעיה נוספת טמונה גם במרבית מוצרי הניקוי והקוסמטיקה בהם אנו משתמשים, דוגמת סבון, שמפו וקרם גוף. "חומרי הניקוי והקוסמטיקה מכילים רשימה גדולה של כימיקלים ורעלים", אומרת קבסה, "רובם מיוצרים מנגזרות של נפט. חומרים אלה נצמדים לכלים שאנו שוטפים, לבגדים העוברים במכונת הכביסה ואפילו לרצפות אותן שטפנו. כך אנו נחשפים אליהם תוך כדי המגע בעור, השאיפה דרך מערכת הנשימה ואפילו באופן ישיר דרך הפה. למשל, כשהתינוק זוחל ברצפה או מכניס את הבובה האהובה עליו לפה לאחר שיצאה מהכביסה".
החשיפה הממושכת לחומרים אלו גורמת לעלייה בתופעות אלרגיות, בעיות נשימה, בעיות במערכת החיסון, כאבי ראש ואפילו סוגי סרטן מסוימים. בנוסף, חומרים אלו גורמים לנזק סביבתי משמעותי, כולל זיהום מקורות המים והאדמה, עליה גדל המזון אות ואנו אוכלים.
גם כאן אפשר למצוא פתרונות רבים וידידותיים לסביבה. למעשה, כל מוצר - מסבון לגוף ועד לחומר לניקוי רצפות - נמכר כיום בגרסה ירוקה, כלומר ללא כימיקלים מזיקים. למרות שפעמים רבות הם מוצרים יקרים יותר, לא פעם הם מגיעים בריכוז גבוה יותר וכך אפשר להשתמש במינון נמוך יותר בכל פעם.

משקיעים ונהנים
מי שרוצה לגדל את ילדו בצורה בריאה יותר וידידותית יותר, לצמצם סיכוי למחלות ולשפר את איכות החיים, יכול לעשות זאת. כל שדרוש הוא נכונות להשתנות, השקעה בלימוד הרגלים חדשים וכמה שקלים נוספים שיממנו את המוצרים היקרים יותר. ההשקעה, אומרים אלו שעשו זאת כבר, משתלמת.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא