לא עובר שבוע בקבוצת נשים גנרית בפייסבוק שלא עולה בו בקשה של מישהי לקבל המלצה על דולה מעולה. ובכן, יותר ויותר נשים בהריון בוחרות להיעזר בשירותים של דולה, או בעברית "תומכת לידה". איזה שירות מעניקה דולה? כיצד לבחור דולה מתאימה? אילו שאלות כדאי לשאול ואיך לדעת האם הדולה מתאימה לך? התשובות לכל השאלות – בכתבה שלפניכן.

דולה
תמונת אילוסטרציה 

לפי ההגדרה המקצועית, תומכת לידה מעניקה תמיכה פיזית, נפשית ואינפורמטיבית לנשים בזמן ההריון, הלידה וגם לאחר הלידה. המילה "דולה" הגיעה אלינו מהשפה היוונית והמשמעות המקורית שלה היא "שפחה שמשרתת אנשים אחרים". עם השנים ההקשר החיובי של המילה גבר על ההקשר השלילי והיום להיות דולה נחשב לאחד המקצועות האציליים, המרגשים והמאתגרים.

"דולה היא מישהי שמכירה היטב את תהליך הלידה ועברה אותו עם הרבה נשים שונות", מסבירה רוית שטרן גינת, דולה, מייסדת "גְדוּלָה", מיזם המספק תוכנית ליווי ייחודית לנשים בהריון, מכשיר דולות כנשות מקצוע ומלווה אותן בדרכן המקצועית. "מצד שני, דולה טובה גם חייבת להכיר את בית החולים ואת הצוות והכי חשוב, היא לומדת להכיר את האישה ויודעת למה היא זקוקה על מנת לעבור את הלידה כחוויה".

איך בוחרים דולה?
"בגדול, את הדולה מתאימים לפי הצורך של היולדת ושל המשפחה", ממשיכה שטרן גינת. כחלק מתוכנית הליווי שלה היא ערכה סקר ובנתה לפיו את ה-"מוֹדוּלָה" – המחלקת דולות לארבעה טיפוסים גנריים:

הדולה המחברת
– עוזרת לתקשר. לפני הלידה הדולה לומדת להכיר את האישה ואת הרצונות שלה. במהלך הלידה ואחריה, היא מחברת ומסייעת בתיווך רצונות היולדת לצוות הרפואי, כדי שזו תתרכז בעיקר ותחווה את הלידה. "למשל, אחת היולדות שלי נעזרה בי בלידה השנייה אחרי שהלידה הראשונה הייתה טראומטית עבורה", נזכרת שטרן גינת. "דיברנו על זה בפרטי פרטים ובלידה השנייה הקפדתי שלא תיווצר הסיטואציה הזהה ללידה הקודמת, במקרה הצורך פניתי בעדינות לצוות והסברתי מה היה בעבר ומה היא מבקשת על מנת שתיווצר תקשורת טובה יותר עם הצוות לטובת החוויה שלה".

הדולה העוטפת
– הדולה של התהליך. היא עוברת יחד עם היולדת תהליך שיש לו משמעות עבור היולדת, למשל, יולדות ללא אם או יולדות שמביאות ילד לעולם לבד, ללא בן או בת זוג.

הדולה המשלימה
– דולה שהיא גם מטפלת מוסמכת מעולם הרפואה המשלימה: רפלקסולוגיה, דיקור וכד'. דולה משלימה עובדת עם היולדת ברמה הגופנית.

הדולה המעצימה
– עובדת עם היולדת מהמקום הרגשי ויודעת לכוון את העשייה שלה למקומות רגשיים.

4 טיפוסים של דולות

"יש לא מעט דולות שמשלבות שניים או יותר טיפוסים. ברור שכל דולה תדע לעשות גם את מה שנדרש ממנה כחלק מהתפקיד – עיסוי, נשימות, תנוחות וכד', ואם כבר מדברים על הבחירות, אז לפני הכל חשוב לראות אם יש כימיה, החיבור הרגשי", מבהירה שטרן גינת. "בסופו של דבר מדובר בבן אדם שילווה את היולדת ואת משפחה בסיטואציה הכי אינטימית, הכי מקרבת".
לאחרונה מדברים הרבה על חווית הלידה של בן הזוג.

האם גם גבר צריך דולה?
"ברוב המקרים דולה נמצאת שם גם בשבילו. לפעמים הגברים מאד רוצים לתמוך, אבל לא יודעים איך. האישה שהם הכי אוהבים בעולם נמצאת מולם כאובה וסובלת. ברור שזה קשה! דולה נמצאת שם כדי להעניק להם ידע, הבנה ונרמול הסיטואציה וכמובן, כלים להתמודדות".
מקצוע הדולה נחשב לאחד המקצועות העתיקים. מאז שחר האנושות תמיד היו נשים שליוו את האימהות בתהליך הלידה. "חשוב להבין, שדולות נמצאות בחדר לידה לא כדי לקבל החלטות או להתערב במה שקורה. הן שם כדי לסייע והן עוזרות לתקשורת בין היולדת לצוות או בין היולדת למשפחתה לזרום בצורה הכי חלקה. אני מאד אוהבת את הדימוי שהדולה היא השמן שמשמן את הגלגלים, כדי שהם ייסעו חלק".

מתי צריך להתחיל לחפש דולה?
"זה מאד תלוי ביולדת. בדרך כלל ההמלצה היא להתחיל את התהליך בערך בשבוע ה-27, כדי שתספיקו להכיר ולעבוד יחד. כמובן, יש משפחות שמגיעות לדולה רגע אחרי בדיקת הריון חיובית. ולהפך, קרה לי מקרה של מישהי שפנתה לדולה בסוף חודש תשיעי וילדה אחרי שבוע".

דולה היא כמו שמן שמשמן את הגלגלים
נשים רבות, במיוחד כאלה שיולדות לראשונה, מגיעות ללידה עם תוכנית מפורטת ברמה של סעיפים ותתי-סעיפים ואז, אם משהו לא הולך לפי התוכנית הזו (ורוב הסיכויים שזה מה שיקרה), הן מתאכזבות. איך דולה יכולה לעזור במקרה כזה?

"בתור דולה, אני תמיד דואגת שהאישה תבין שתוכנית הלידה, מושלמת ככל שתהיה, נתונה לשינויים. אני מאמינה שחוויית הלידה יכולה להיות נפלאה גם אם הלידה מתפתחת בצורה שונה לחלוטין מתוכנית הלידה – כל עוד האישה שותפה להחלטות ומרגישה בשליטה על התהליך. אני לא אוהבת אכזבות בלידה, כי זה אומר שללידה הבאה אותה אישה תגיע עם חששות, שיהיו לגמרי לא מוצדקים. אגב במקרה כזה התפקיד של דולה הוא להפיג את החששות האלה כמה שיותר ולהיות שם כדי לתווך בינה לבין הצוות".

מה השאלות ששואלים כשבוחרים דולה?
"לפני הכל – להקשיב לאינטואיציה. צריך לשאול את הדולה הפוטנציאלית על הניסיון שלה, על ההיכרות שלה עם בתי חולים שונים, אפשר כמובן לבקש המלצות מלקוחות אחרים, לשאול שאלות לגבי כל התהליך וגם מאד חשוב – לבדוק מי הגיבוי שלה, למקרה וקורה שיש שתי לידות שמתקיימות באותו זמן".

איך יודעים מתי להתקשר לדולה שהנה, הלידה מתחילה?
"האמת שזה התפקיד של דולות – לחסוך התלבטויות. נשים, במיוחד אלה שיולדות לראשונה, לא ממש יודעות מתי ציר זה ציר אמיתי ולא ברקסטון-היקס ומתי יש ירידת מים. זה עניין של תיאום ציפיות. אני ממליצה לקראת הלידה להיות בקשר יחסית רציף עם הדולה, להתייעץ איתה והיא כבר תחליט מהניסיון מה לעשות וגם תוכל להיערך בהתאם, כי אין ספק, יש יתרון בולט כשדולה מגיעה עם היולדת כבר למיון יולדות ולא רצה ברגע אחרון לחדר לידה".

הגרלה בטבורית
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא