לידה קרבה מלווה בסימנים רבים, חלקם ברורים וחלקם עדינים, חלקם מתרחשים מספר שבועות טרם הלידה ואחרים ממש עם תחילתה. כך תדעו מתי העולל החדש עומד להגיח לעולם, ומה לעשות עד אז.

לידה
תמונת אילוסטרציה

ירידת המים הידועה היא אחד הסימנים הבולטים לתחילתה של לידה חדשה. בסרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה משתלב רגע זה בלא מעט סצינות דרמטיות וקומיות כאחד. קל להתבלבל ולחשוב, לפיכך, כי רגע זה הוא הוא הרגע בו הלידה מתחילה. בפועל, מספר שבועות לפני הלידה מתחיל הגוף לאותת, כי הרגע החשוב מגיע.

שלב ראשון: סימנים רחוקים

1. הסימן הראשון ללידה מתרחש כשבועיים לפני הלידה בפועל. מדובר בצירים מדומים, המלווים בהתקשות של הרחם, אשר עשויים להתרחש עד 10 פעמים בשעה בתקופה זו. תפקידם הוא לעזור לראש התינוק להגיע למקומו, לקצר ולרכך את צוואר הרחם. איך מבדילים בינם לבין צירים של ממש? הם חלשים, התדירות שלהם אינה קבועה והם קצרים מאוד. בנוסף, לא מתרחשת בשלב זה פתיחה של צוואר הרחם.

2. הסימן השני הוא תחושה של הקלה, הנוצרת עקב התבססות ראש העובר במקומו כהכנה ללידה, הגורמת לרווח בין החזה לרחם ולפיכך להקלה ביכולת הנשימה.

3. הסימן השלישי נובע גם הוא מהתבססות ראש התינוק באגן, והוא התגברות תדירות מתן שתן.

4. הסימן הרביעי העשוי להתרחש אצל חלק מהנשים הוא הופעתן של הפרשות לבנות מהנרתיק, הנובעות מהצירים המדומים. שימו לב: אין מדובר בירידת מים.

5. הסימן החמישי לקראת הלידה הוא עלייה במתח הרגשי של האם. הקושי לשאת את ההריון, תחושה שהוא לא ייגמר לעולם, עייפות מוגברת בצד קושי לישון בלילה, פחדים מהעתיד לבוא ועוד.

מה עושים בשלב זה? בצד קבלת התופעות רצוי לקבל עיסויים לגוף, לעשות אמבטיות לרגיעה בטמפרטורה נעימה, ואף לקיים יחסי מין, המשרים רגיעה וגם עוזרים לרחם להתכווץ. רצוי ומומלץ לשוחח על הרגשות העולים עם אדם קרוב. בנוסף, חשוב להיות בתשומת לב לתנועות של העובר, ולעקוב כי הוא זז כשלוש פעמים בשעה, עדות לכך כי מצבו תקין.

שלב שני: סימנים קרובים

טרם הלידה עצמה מתחילים להופיע סימנים המעידים יותר מכל על הלידה המתקרבת.

6. הסימן הראשון הוא השתחררות של פקק רירי מהנרתיק, המלווה לעיתים בהפרשה קלה של דם, לרוב בצבע חום אדמדם המעיד כי הדם עבר חמצון. אין מדובר בדימום; לרוב, לאחר מספר ניגובים ההפרשה נעלמת והיא אינה חוזרת. בשלב זה רצוי לארוז את התיק, אך אין צורך לנסוע לבית החולים.

7. הסימן השני והבולט מכולם הוא הופעת הצירים הממשיים. התכווצויות הרחם בשלב זה מופיעות בתדירות קבועה, הצירים ארוכים ועוצמתיים יחסית לצירים המדומים שהחלו כשבועיים קודם לכן. הצירים יורגשו בבטן התחתונה או בגב התחתון, ולעיתים הם יבואו לידי ביטוי בכאבי גב בלבד.
בשלב זה רצוי לקחת שעון ולעקוב בעזרתו אחר הצירים. אפשר להשתמש באפליקציית צירים בסמארטפון. בהתחלה, משך הצירים יהיה 20-30 שניות, והם יופיעו כל 30 עד 45 דקות. ככל שהזמן עובר, התדירות עולה – מ-30-45 דקות ל-15, 10 ואף 7 דקות - ומשך הציר עצמו עולה גם הוא. אם אתן מסוגלות להתמודד עם הכאב ואינכן נלחצות ממנו, אפשר להיות בבית בשלב זה. אם מדובר בלידה ראשונה, חשוב לשמור על הכוחות, שכן לידה זו היא ארוכה בדרך כלל. כדי לעשות זאת, אפשר לצאת לטיול בחוף הים, להיעזר בכדור פיזיו גדול על מנת להקל על הכאב, לעשות מקלחת או אמבטיה, לעשות עיסוי עם שמן, לקרוא ספר ואפילו לקיים יחסי מין בין הצירים. בכל הקשור לאוכל, מומלץ לאכול מאכלים קלים בלבד, שכן לעיתים יש בחילות או הקאות בשלב זה.

8. הסימן השלישי והמפורסם הוא, כאמור, ירידת מים. מדובר בפקיעה ספונטנית טבעית של קרום מי השפיר, המתבטאת בהופעה של נוזל מיימי דרך הנרתיק. ירידת המים מתבטאת בהיעדר היכולת לשלוט בכך, בשונה ממתן שתן בו יש יכולת לשלוט. הכמות, שימו לב, אינה קבועה והיא משתנה מאישה לאישה. מי השפיר, יש לדעת, הם מים צלולים במרבית המקרים. לעיתים הם עכורים, כי הם מכילים את הצואה של התינוק. חשוב לשים לב לכך, כי בבית החולים ירצו לדעת עובדה זו.

חשוב לדעת, כי הסימנים הללו יכולים להופיע יחד או בנפרד זה מזה, והדבר משתנה מאישה לאישה, כמו גם מהריון להריון.

מתי להגיע לבית החולים? כאשר הצירים נהיים סדירים ותכופים יותר. כלומר, כאשר הם מופיעים כל 5-10 דקות והמשך שלהם נע בין 45 ל-60 שניות. בכל מקרה, אם אינך מרגישה בנוח להיות בבית עם הכאבים, הגיעי לחדר הלידה גם אם הצירים קצרים יותר ותדירותם נמוכה יותר. במקרה של ירידת מים, ההנחיה הרשמית היא להגיע מיד לבית חולים.

לידה שניה: יותר מהר
כדאי לדעת כי בכל לידה – ראשונה, שניה, שלישית או עשירית – התופעות שלעיל יהיו אותן תופעות. עם זאת, החל מהלידה השניה התהליך יהיה הרבה יותר מהיר. נשים רבות יוצאות מהלידה הראשונה עם זיכרון כי מדובר בחוויה ארוכה מאוד, ולכן הן מעדיפות להיות בבית בלידה השניה ככל האפשר. עם זאת, מאחר והלידה השנייה מתרחשת מהר יותר, הן עשויות ללדת עוד בטרם הגיעו לחדר הלידה. כדאי לדעת זאת ולפעול בשלב מוקדם יותר.

תודה לדרורה קורן, מיילדת בבית החולים זיו, ולד"ר נגה פורת, יו"ר החברה הישראלית לרפואת נשים בקהילה, על עזרתן בהכנת המדריך.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא